Mali geniusze | Adaptacja
15679
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15679,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Adaptacja

 

 

      Pierwszy dzień dziecka w żłobku to ogromne wydarzenie, zarówno dla niego jak i rodzica. Rzadko, kiedy pamięta się o tym, że adaptacja to proces długi, zaczynający się jeszcze przed tym dniem, obejmujący nie tylko dziecko, ale i jego opiekunów. Adaptację można podzielić na trzy etapy: Pierwszy etap to podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka i wybór odpowiedniej placówki. Wybierając odpowiednią placówkę należy zastanowić się nad tym, co będzie dla nas istotnym kryterium wyboru. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dziecka do rozstania:

 

  • Warto opowiadać dziecku jak wygląda dzień w żłobku, ale powstrzymywać się od ocen typu: będzie super, świetnie, cudownie itp.
  • Warto pobawić się z dzieckiem w żłobek w domu z misiami (zawsze na koniec zabawy po misia przychodzi mama/tata!).
  • Warto zapewniać dziecko, że zawsze będzie odebrane, ale nie przesadzać, aby nie poczuło się niepewnie w związku z ilością zapewnień.
  • Warto zostawiać dziecko na chwilkę i dłużej z babcią, ciocią czy opiekunką – przyzwyczajać do rozstania.
  • Warto zapoznać się z planem dnia w żłobku i postarać się dostosować domowy rytm dnia do tego żłobkowego
  • W miarę możliwości należy usamodzielniać dziecko oraz rezygnować z przyzwyczajeń, które w żłobku będą kłopotliwe np.: usypianie dziecka na rękach  lub przy piersi.

 

      Drugi etap to wspólne poznanie żłobka i pierwsza wizyta. Dziecku łatwiej będzie pozostać w żłobku, jeśli będzie czuło się w nim bezpiecznie, nie powinno, więc być to miejsce zupełnie mu obce. Zachęcamy rodziców do kilku krótkich wizyt i wspólnych zabaw z dzieckiem w naszej placówce. W ten sposób dziecko oswaja się z nowym otoczeniem, poznaje Panie opiekunki i buduje pozytywne skojarzenie ze żłobkiem. Odwiedzin w placówce nie należy planować na porę drzemki lub posiłku dziecka.  Ostatnim etapem jest pozostawienie dziecka pod opieką opiekunów. Bardzo ważne jest to, aby dziecko wiedziało, że danego dnia zostanie już samo. Poniżej znajdą Państwo kilka rad jak zachowywać się przy pozostawianiu i odbieraniu dziecka, aby ułatwić mu te trudne chwile.Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź. Rozstanie powinno wyglądać tak jak rozstanie w innych sytuacjach (u babci, cioci czy opiekunki);

 

  • Sam musisz przekazać dziecko pod opiekę opiekunek, nie oczekuj, że na siłę zabiorą od Ciebie dziecko
    Decyzja o pójściu do żłobka została podjęta, nawet, jeśli masz wątpliwości nie pokazuj ich po sobie.
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do żłobka tata, rozstania z tatą czasami są mniej bolesne;
  • Nie wymuszaj na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w żłobku, to powoduje niepotrzebny stres.
  • Nie obiecuj: „jeśli pójdziesz do żłobka, to coś dostaniesz” – kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz mu dać maleńki prezencik.
  • Kontroluj to, co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu”, powiedz: „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
  • Czas pobytu małych dzieci w żłobku nie powinien być długi. Jeśli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko wcześnie. Potem stopniowo zwiększaj czas pobytu dziecka w placówce.
  • Nie określaj godziny przyjścia tylko raczej wydarzenie, po którym to nastąpi (np. po spaniu, po podwieczorku)
  • Nie spóźniaj się z odbieraniem dziecka – jeśli obiecałeś, że przyjdziesz wcześniej, dotrzymaj słowa.
  • Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem.
  • Zostaw z dzieckiem jego ulubioną Przytulankę, chusteczkę, kocyk itp.., aby dziecko miało „kawałeczek domu” ze sobą
  • Po przyjściu ze żłobka poświęcaj dziecku możliwie dużo czasu, rekompensując mu rozstanie.
  • Zaufaj naszym opiekunkom, one mają duże doświadczenie, rozumieją potrzeby Twojego dziecka i dobrze zaopiekują się nim w tym trudnym dla niego czasie.

 

      W procesie adaptacji najwięcej zależy od rodziców i ich postawy. Niewiele jest dzieci, które zupełnie nie płaczą przy rozstaniu. Płacz może trwać bardzo długo z malejącym natężeniem i to jest sytuacja zupełnie normalna. Czasami dzieci nie płaczą przez pierwsze dni, a zaczynają płakać trochę później. O pomyślnie przebiegającej adaptacji nie świadczy zachowanie dziecka podczas rozstania, ale jego sposób funkcjonowania w żłobku. Jeśli dziecko jest radosne, chętnie bierze udział w zabawach i nawiązało relację z opiekunkami to nie ma powodu do niepokojów. Przez cały czas do Państwa dyspozycji jest nasza Kadra, a jeśli adaptacja Malucha będzie Państwa szczególnie niepokoić, zapraszam do spotkania z naszym psychologiem.