Mali geniusze | Rodzicielstwo bliskości
15668
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15668,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Rodzicielstwo bliskości

 

 

      Dla dziecka przychodzącego na świat wszystko jest nowe. Zadaniem rodziców i innych opiekunów dziecka jest więc pomóc dziecku w odkrywaniu otaczającego je świata. W naszym żłobku nie zapominamy o tym, że równie ważnym obszarem do odkrycia jest świat wewnętrznych emocji dziecka. Pomagamy dzieciom w nazywaniu emocji i radzeniu sobie w trudnych chwilach. Nie zaprzeczamy emocjom i nie strofujemy dzieci za ich odczuwanie komunikatami: nie płacz, nic się nie stało, nie złość się, to nie powód do złości. Nie oznacza to że nie stawiamy przed dziećmi konkretnych wymagań ani granic, wręcz przeciwnie. Stymulujemy dzieci do rozwoju, wymagamy od nich tyle samodzielności ile dane dziecko jest w stanie na danym etapie swojego rozwoju osiągnąć. Staramy się zrozumieć biologiczne i psychologiczne potrzeby dzieci, by nie mieć nierealistycznych oczekiwań co do ich zachowania. Dbamy o to, by wyznaczać dzieciom granice stosownie do ich wieku. Dzięki temu dzieci mogą uniknąć frustracji, występującej zwykle, gdy od dziecka oczekuje się rzeczy leżących poza zasięgiem jego możliwości. Poszanowanie emocji dziecka i bliskość opiekunów dają dzieciom w naszym żłobku poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, pomagają stworzyć dzieciom optymalne warunki do rozwoju i odkrywania świata zewnętrznego, dzięki czemu nasze maluchy mogą bez przeszkód rozwijać się motorycznie i intelektualnie.

Jak wykazały najnowsze badania to właśnie zapewnienie bliskości i więzi z opiekunem jest warunkiem koniecznym do prawidłowego rozwoju niemowlęcia i małego dziecka.

 

•  Więcej przytulania, mniej wtykania smoczka.

 

•  Dużo noszenia w chuście.

 

•  Pozostawienie łóżka Julki u Nas w sypialni.

 

•  Koniec komunikatów nie płacz, nic się nie stało, przesadzasz.

 

• Zrozumienie i akceptacja emocji widzę, że jesteś zła, jest Ci smutno itp., co nie oznacza ustąpienia czy zmiany stanowiska.

 

• Koniec pracy w domu, codziennie musi się znaleźć czas dla dzieci na rozmowę, zabawę, przytulanie i tak nie widzimy się cały dzień.

 

• Łagodzić stres rozłąki poprzez kontakt z inną bliską osobą.